niedziela, 22 marca 2015

Relacja z zebrania wiejskiego w Dąbrówce 1.03.2015

Po wybraniu nowych władz wsi ze strony Towarzystwa zadeklarowaliśmy wsparcie i pomoc w pracy Sołtysa i Rady Sołeckiej. 
Przechodząc do czynów pomagamy w przygotowaniu i wydrukowaniu zawiadomień o terminie i tematach spotkania. Obiecaliśmy też spisywać i publikować relacje z zebrań na naszym blogu. Dziś pierwsze takie sprawozdanie 
W dniu 1 marca o godzinie 16 w domu pani Sołtys zebrali się mieszkańcy wsi. Tematy do omówienia i przegłosowania były wcześniej podane.
Na wstępie została zaakceptowana propozycja, by udział w głosowaniu mogły brać wszyscy mieszkający i posiadający działki w Dąbrówce - nie tylko zameldowani (sprawy poruszane na zebraniu dotyczą wszystkich grup mieszkańców wsi). 
Pierwsza omawiana była wycinka 4 obumarłych olszyn na terenie wspólnym, koło nowej kładki. Zgodę na wycinkę uzyskaliśmy w ub. roku w UG Kamionka. Pismo w tej sprawie przeczytała p. Teresa Dybała. 
W wyniku głosowania zdecydowaliśmy o przeprowadzeniu wycinki. Zgłosiły się 4 osoby chętne do pozyskania drewna z tych olszyn. Kolejne głosowanie rozstrzygnęło formę sprzedaży. Postanowiliśmy, że cena za całość wyniesie 200 zł, chętni, którzy się zgłosili  sami wytną drzewa, uzgodnią między sobą kto ile zabierze i zapłaci. będą też odpowiedzialni za całkowite uprzątnięcie miejsca (konary, gałęzie, patyki). 
Szczegółowe wyniki głosowania w tabelce poniżej.
Kolejne zebranie wiejskie zdecyduje na co przeznaczymy pozyskane pieniądze (propozycja: utrzymanie boiska). 

Kolejnym tematem było wybranie miejsca w którym powinien znaleźć się kamień pamiątkowy kanonizacji Jana Pawła II. Obecnie stoi on na terenie wspólnym. Głosowanie zdecydowało o przeniesieniu kamienia pod krzyż obok przystanku, po drugiej stronie kamienia który już tam jest. Przeniesieniem zajmie się p. Robert Niedziałek, jako fundator pamiątki.
Szczegółowe wyniki głosowania w tabelce poniżej.

Następnie przystąpiliśmy do omówienia sprawy ogrodzenia części terenu wspólnego, z przeznaczeniem pod wypas zwierząt. Na chwilę obecną uznaliśmy, że ogrodzenie takie nie jest potrzebne. Nie chcemy przyjmować inwestycji na terenie wspólnoty, której status prawny nie jest wyjaśniony. Nie było też zgody na to, by ewentualny inwestor mógł w przyszłości decydować o możliwości korzystania z terenu ogrodzonego, nawet jeśli deklaruje ogólną dostępność.
Jednocześnie poruszona została kwestia jak możemy zadbać o ten fragment wsi, zapobiec by nie zarastał i nie dziczał. Rada Sołecka zobowiązała się omówić temat i przedstawić swoje propozycje wsi. \Szczegółowe wyniki głosowania w tabelce poniżej.

Pojawiły się ponownie nowe informacje na temat  sposobów zawiązania zarządu dla wspólnoty wiejskiej. Na terenie gminy Kamionka podobny problem jest we wsi Zofian. Prawdopodobnie istniej możliwość, że rada sołecka może wymóc na wsi podjęcie działań w tym kierunku np. zawiązanie zarządu. Temat będzie analizowany przez Radę Sołecką i przedstawiany mieszkańcom na kolejnych spotkaniach.

Czwartym punktem głosowania było pytanie o zgodę na wybudowanie we wsi kaplicy. Projekt i poczynione dotychczas działania w tym kierunku przedstawił pomysłodawca p. Robert Niedziałek:
- obecnie brana pod uwagę jest rozebrana drewniana kaplica z miejscowości Kłodnica, dane na jej temat można znaleźć na stronie parafii www.klodnica.pl, w sprawie szczegółów najlepiej kontaktować się bezpośrednio z p. Niedziałkiem,
- proponowane miejsce przeniesienia - Dąbrówka, działka naprzeciwko sklepu,
- cel m.in. przybliżenie/umożliwienie dostępu do posługi kościelnej osobom starszym, które obecnie by uczestniczyć np. we mszy są wożone do Kamionki przez sąsiadów,
- osoby posiadające działki w sąsiedztwie wyraziły zgodę,
- rozważane dodatkowe przeznaczenie to m.in. dom rekolekcyjny, miejsce spotkań młodzieży, na potrzeby lubelskiej Caritas - nie jest to jednak dokładnie określone
- są mieszkańcy, którzy zdeklarowali pomoc finansową i rzeczową przy budowie
- przedstawiciele władz kościelnych oglądali proponowaną lokalizację - były obawy, że działka jest za mała.
P. Niedziałek odpowiedział też na pytania:
- czy będzie tu parafia - to zależy od biskupa, nie wiem,
- czy parafia z Kamionki weźmie kaplicę pod opiekę (tak wynika z prawa kościelnego, co wyjaśnił jeden z zebranych) - nie wiem, być może tak,
- kto będzie dbał o budynek - fundatorzy i darczyńcy, 
- czy dla celów np. domu rekolekcyjnego powstanie dodatkowy budynek - nie wiem,
- czy proponowana działka to jedyna, która wchodzi w grę - nie, ale musi to być miejsce prestiżowe, na ustronie w lesie władze kościelne mogą nie wyrazić zgody. 

Postanowiliśmy na tym etapie głosować tylko nad samym faktem ewentualnego powstania kaplicy, a nie nad lokalizacją. Głosowanie wykazało, że we wsi brak sprzeciwu dla powstania kaplicy. Osoby, które nie mogły być na zebraniu mogą wpisywać się na listę popierających projekt (u p.p. Niedziałków). 
 Szczegółowe wyniki głosowania w tabelce poniżej. 
Ostatnią głosowaną kwestią była zgoda mieszkańców wsi na przeprowadzenie projektu wybudowania miejsca ogniskowego czyli projektu o którego dofinansowanie złożyło wniosek  TPD. Projekt został zaakceptowany, również w tym wypadku sprawa wybrania miejsca musi być omówiona na kolejnym zebraniu, żeby znaleźć takie, które będzie odpowiadało większości.

Szczegółowe wyniki wszystkich głosowań

Głosowanie Za Przeciw Wstrzymał
Zgoda na wycinkę olszyn 40 0 6
Sprzedaż olszyn chętnym 25 8 (oddać darmo za samo wycięcie) 14
Sprzedaż chętnym za 200 zł 35 0 11
Przeniesienie kamienia 22 0 25
Umieszczenie kamienia przy krzyżu 27 0 17
Ogrodzenie – czy jest potrzebne 13 18 7
Kaplica zgoda na powstanie 19 3 21
Miejsce ogniskowe na Błoniu 27 0 2


W przypadku każdego głosowania ilość głosujących jest różna, ponieważ nie wszyscy  uczestnicy byli obecni przy wszystkich głosowaniach. W sumie na liście obecnych podpisało się 47 osób.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz